Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!» Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim. Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.
+++
Św. Doroteusz z Gazy, mnich żyjący w VI w. (starannie wykształcony, wstąpił do klasztoru w Gazie gdzie pełnił obowiązki odpowiedzialnego za przyjmowanie pielgrzymów, opieki nad chorymi oraz wychowawcy nowych kandydatów), w jednym ze swoich pism przywołuje ciekawy przykład pewnego starca, który powiedział, że jeśli człowiek straci złoto lub srebro, może zamiast niego zyskać nowe, ale jeśli czas straci, nowego nie znajdzie. Zaiste będziemy szukać jednej godziny tego czasu, a nie znajdziemy.
Przywołuje ten przykład, ponieważ dzisiejsza Ewangelia odnoś nas do tego samego tematu. Jezus mówi: Czas się wypełnił. Już blisko jest Królestwo Boże.
Św. Marek używa tutaj określenia czasu kairos, czyli czas obecny, chwila obecna, ten moment, ta chwila, w której mówi do nas Bóg. Grecki termin kairos to nie ten czas który upływa, którego nam brakuje, który słychać wraz z przeskakującą wskazówką w zegarku, ale jest to właściwy czas, czas Bożego działania i łaski.
W Nowym Testamencie kairos oznacza czas zbawienia. Dokonuje się on między pierwszym przyjściem Jezusa w ludzkim ciele, a tym przyjściem ostatecznym na końców czasów. To jest moment działalności Kościoła. Miedzy tymi dwoma czasami rozgrywa się czas Kościoła, ale i rozgrywa się nasz czas. Nasz czas, nasze życie, ta chwila, na słuchanie Boga, nasz czas na modlitwę, refleksję, zatrzymanie się, przerwanie błędnego koła ciągłego zabiegania. Nie wolno nam zatem przespać tych naszym małych kairosów, byśmy kiedyś nie przespali tego wielkiego, który nadejdzie w naszym życiu.
Św. Jan Paweł II powiedział, że czas w chrześcijaństwie ma podstawowe znaczenie. Zatem należycie wykorzystujmy chwilę obecną, która jest nam dana.
I znów wspomniany na początku św. Doroteusz: Uważajmy więc na siebie, bracia: czuwajmy, póki mamy czas. Czemu mielibyśmy zaniedbywać siebie?
fot.: pixabay
Komentarze
Prześlij komentarz
Zapraszam do podzielenia się tym, jak w Tobie żyje przeczytane Słowo: