Jezus powiedział: «Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiej jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie pomijać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą». Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: «Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz». On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie».
>P<
Czy to trzykrotne "biada" wypowiadane przez Jezusa było zasadne? Czy potrzebne były tak mocne słowa? Czego one dotyczyły? Zerknijmy do szczegółów tego tekstu:
- mięta, ruta, czyli dziś powiedzielibyśmy przyprawa ziołowa, czy jarzyny były przedmiotem zastanowienia faryzeuszy, czy te warzywa powinny być składane jako dziesięcina czy nie. Można je składać jako dar, który służył utrzymaniu kapłanów czy też nie?
- Groby lub zaniedbane przez bliskich mogiły bielono, najczęściej malując je wapnem, żeby były widoczne. Uważano, że nawet "dotknięcie" cieniem przechodzącego obok nich człowieka, mogło uczynić wewnętrznie nieczystym.
- Faryzeusze zajmowali pierwsze miejsca w synagodze, chcieli być pozdrawiani, zajmować eksponowane stanowiska, co wiązało się z wysoką pozycją w danym społeczeństwie.
Za takie właśnie zachowania Faryzeusze i Uczeni w Piśmie usłyszeli od Jezusa: "Biada wam". Jak widzimy Jezus piętnuje takie zachowanie. Zachowanie, które tak naprawdę z Bogiem i wiarą nie mają nic wspólnego. Jezus ukazuje, że są o wiele ważniejsze sprawy, którymi należało by się zająć, niż czczą gadanina i zajmowanie się sprawami drugorzędnymi. Faryzeusze zajmując się błahostkami zaniedbywali takie sprawy jak: sprawiedliwość, czy miłość Bożą. Nie bierzmy z nich przykładu. Czy słowa, które wypowiada dziś Jezus w Ewangelii, dotykają w jakimś stopniu mojego serca?
fot. pixabay
Komentarze
Prześlij komentarz
Zapraszam do podzielenia się tym, jak w Tobie żyje przeczytane Słowo: