Jezus powiedział: «Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».
>P<
Czy widziałeś kiedykolwiek, żeby pasterz oddawał swoje życie za zwierzęta? To bardziej zwierzęta przynoszą korzyści swoim pasterzom, nie odwrotnie. To dzięki wypasowi zwierząt pasterz ma się z czego utrzymać, ma potrzebne środki do życia (wełna, mleko, mięso).
Jezus nazywa siebie Dobrym Pasterzem. Powiedzielibyśmy raczej Szlachetnym Pasterzem. "Dobry", w języku greckim "kalos", oznacza piękny, szlachetny, prawdziwy, autentyczny, potrafiący sumiennie wykonywać swoją pracę. Jego zachowanie jest zupełnie inne, niż zwykłego pasterza. Jezus oddaj życie za owce (ludzi)! Nie wykorzystuje ich do swoich celów. On jest tym, który pierwszy daje, obdarowuje, dzieli się. Nie daje byle czego, lecz własne życie. Dzieli się tym, co sam ma najcenniejszego. Jezus ofiarowuje swoje życie, to ono jest wzajemną, uzupełniającą się relacją, która panuje między Nim a Ojcem. W dzisiejszym ewangelicznym tekście powtarza to kilkakrotnie. Tym samym obwieszcza bardzo doniosłe prawdy związane ze swoim życiem. Jezus nie jest tylko pasterzem konkretnego ludu, ale jest Zbawicielem całego świata. Za takim Zwycięskim Paterzem trzeba podążać. Jak pisze ks. Silvano Fausti w swoich rozważaniach do Ewangelii: "(Kościół) idzie za dobrym pasterzem, który nie zna innej władzy jak służba, innej przemocy jak miłość, niego bogactwa jak dawania, innego zwycięstwa jak przebaczanie"*.
————————————
fot. pixabay
Jeśli podoba Ci się to, co tutaj znajdujesz możesz zaprosić twórcę na wirtualną kawę :) Wystarczy kliknąć w link: buycoffee.to/mocwslabosci
* S. Fausti, "Rozważaj i głoś Ewangelię według św. Jana", s. 364.
Komentarze
Prześlij komentarz
Zapraszam do podzielenia się tym, jak w Tobie żyje przeczytane Słowo: