Żywe jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. Nie ma stworzenia, które by dla Niego było niewidzialne; przeciwnie, wszystko odkryte jest i odsłonięte przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek.
>P<
Miesiąc temu Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że nowym arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim zostanie biskup Wiesław Śmigiel, dotychczasowy biskup toruński. Z posługą tą związany jest moment wybierania herbu. Ma on w symboliczny sposób oddawać ducha posługi biskupiej. Arcybiskup Wisław w swoim herbie, który pozostał niezmienny od czasu jego święceń, na błękitnej tarczy umieścił trzy ważne elementy: krzyż, miecz i mur. Krzyż jest znakiem naszego zbawienia oraz tego, że wszystkie nasze wysiłki powinny być na nim skoncentrowane. Ceglany mur, wznoszący się ku górze nawiązuje do wspólnoty Kościoła, która budowana jest z żywych kamieni, czyli ludzi. Na tarczy herbowej znajduje się także miecz, który jest nawiązaniem do dzisiejszego czytania z Listu do Hebrajczyków. Ostrze to symbolizuje Słowo Boże oraz męstwo i gotowość stanięcia w obronie wiary i wypływających z niej wartości. I rzeczywiście tak jest. Kiedy sięgamy po Pismo Święte, aby je czytać i rozważać, mamy świadomość, że na różne sposoby ono będzie nas "dotykać". Czasami będzie przynosić radość, pokój serca, ukojenie. Innym razem będzie motywować nas do przemiany, nawrócenia. A jeszcze innym zmotywuje nas do działania, pracy nad sobą, utwierdzania się w konkretnym dobru i łasce. Mogą też być momenty ostrzeżenia, przemyślenia pewnych kwestii. Jedno jest pewne, przez Biblię przemawia do nas Bóg. To jest Jego Słowo do nas. Słowo Boga to Chrystus Jezus. Ono - jak wskazuje autor natchniony - jest żywe, skuteczne, przenika do naszej duszy i ciała, osądza nasze pragnienia i decyzje. Zatrzymajmy się na chwilę nad najważniejszymi przymiotnikami, które je opisują:
- "Żywe jest Słowo Boże, skuteczne" - oznacza to, że ma ono moc przemiany ludzkich serc, jest ciągle aktualne niezależnie od czasów, zmiennych kontekstów, mody, ludzi. Ono jest ciągle dynamiczne i świeże.
- Jest jak miecz obosieczny - jest w stanie dosięgnąć do wnętrza i głębi człowieka. Miecz taki tnie z każdej strony, podobnie jak Słowo Boże jest w stanie przenikać to, co zewnętrzne (np. ludzkie zachowania) i to, co wewnętrzne.
- Rozdziela ducha i duszę - w perspektywie biblijnej są to dwie wypływające na siebie rzeczywistości. Jedna nawiązuje do wchodzenia z Bogiem w relacje, natomiast druga odpowiada naszemu życiu naturalnemu. Słowo Boże jest w stanie oddzielić to, co czysto ludzkie od tego, co Boskie.
- Osądza myśli i pragnienia serca - Przed Bogiem niczego nie da się ukryć, nic nie jest dla Niego tajemnicą tym bardziej nasze myśli i pragnienia. Boży osąd jest zawsze sprawiedliwy.
Jak widzimy, krótkie przesłanie tego teksu bardzo wiele mówi o nas i naszej relacji do Słowa Bożego. Od nas wiele zależy. Warto zauważyć te dwojakie skutki działania Bożego Słowa w nas. Albo doprowadzi nas ono do zbawienia - odetnie to, co jest niepotrzebne, trujące, zagrażające naszemu życiu, uzdrowi to co jest chore, albo doprowadzi do potępienia - gdy je odrzucimy, stanie się dla nad mieczem karzącym. Sięgajmy po Słowo Boże, niech on będzie naszym codziennym pokarmem. Wracajmy do praktyki systematycznego czytania i rozważania Pisma Świętego.
-----------
fot. pixabay i kuria.pl
Komentarze
Prześlij komentarz
Zapraszam do podzielenia się tym, jak w Tobie żyje przeczytane Słowo: